Niezgodna Wiki
Advertisement

"Ludzie zazwyczaj przeceniają mój charakter. Myślą, że jak jestem mała, jak jestem dziewczynką albo Sztywniaczką, to nie powinnam być okrutna. Ale mylą się."

_ Tris do Petera.

Beatrice Prior  — narratorka trylogii Niezgodna. Była upartą szesnastoletnią dziewczyną, która nienawidziła okazywać słabości. Urodziła się w Altruizmie, lecz przeniosła się do Nieustraszoności i musiała zmierzyć się z faktem, iż jest Niezgodna. Po transferze do Nieustraszoności, zdecydowała się na zmianę imienia na "Tris", mając nadzieję na nowy początek, w nowej frakcji. Umarła jako bohaterka postrzelona przez Davida w Wiernej zaraz po tym, jak pokonała działanie serum śmierci i ocaliła całe rodzinne miasto.

Biografi a[]

Wczesne życie[]

Beatrice urodziła się jako drugie dziecko Andrew i Natalie Priorów. Jest młodszą siostrą Caleba. Rodzina Beatrice była pierwotnie w Altruizmie - frakcji, która kultywuje cnotę bezinteresowności na ruinach miasta Chicago. W Altruizmie Beatrice wiodła życie wolne od próżności, koncentrujące się na pomocy innym i pomaganiu bezfrakcyjnym. Mimo to, nigdy nie nauczyła się w pełni dobrowolnie przestrzegać cnót swej rodzinnej frakcji, przez co często była w cieniu starszego brata i jego pozornej bezinteresowności.

Niezgodna[]

Tris i Caleb, żegnający się z rodzicami.

Beatrice musi przejść test predyspozycji, który ma wskazać jej przynależność. Wynik testu jest niejednoznaczny, co oznacza, że dziewczyna jest Niezgodna i powinna zostać wyeliminowana. Tori Wu - kobieta przeprowadzająca test, obiecuje nikomu nie ujawniać tej tajemnicy i w dokumentach ręcznie wpisuje Altruizm jako frakcję, do której pasuje. Wynik testu: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja. Bardzo trudno jest zdobyć dwa wyniki, a trzy są praktycznie niemożliwe. Tris się to udało, ponieważ odmówiła wyboru pomiędzy serem a nożem.

Podczas Ceremonii Wyboru Beatrice zaskakuje wszystkich (nawet samą siebie) wybierając Nieustraszoność. W tym samym czasie jej brat Caleb decyduje się na transfer do Erudycji.

Beatrice zaaklimatyzowuje się w nowej frakcji. Jako pierwsza skacze z dachu budynku, czym udowadnia swoją odwagę. Już w kwaterze głównej Nieustraszoności poznaje przystojnego instruktora o pseudonimie Cztery. Zapytana o imię, po chwili namysłu przedstawia się jako Tris.

Tris poznaje reguły panujące w Nieustraszoności, walczy o przetrwanie, zawiązuje nowe przyjaźnie. Między nią a Cztery powoli rozwija się uczucie, ale jeśli chce ukończyć nowicjat, musi wykazać się siłą i odwagą. W pierwszej części nowicjatu nowi członkowie pojedynkują się ze sobą. Z początku dziewczynie nie idzie zbyt dobrze, ale w końcu udaje jej się pokonać Molly, dziewczynę z transferu, przeniesioną z Prawości. Pod koniec tego etapu jest szósta w rankingu, co zapewnia jej pozostanie we frakcji. Po tym, jak Peter zaatakował Edwarda była piąta.

Ledwie zaczyna się drugi etap nowicjatu, Peter, największy wróg Tris, napada na nią. Pomagają mu Drew oraz Al, którego dziewczyna uważała za swojego przyjaciela. Na szczęście Cztery pomaga jej pokonać napastników. Po tym wypadku dziewczyna znienawidziła Ala, który kilka godzin później popełnia samobójstwo.

Tris podczas symulacji.

W drugim etapie Tris musi pokonać swoje najgorsze lęki podczas symulacji, jednak to, że jest Niezgodną sprawia, że serum symulacji nie do końca na nią działa, zachowuje bowiem świadomość tego, że sytuacje nie mają miejsca w rzeczywistości. W międzyczasie Cztery pokazuje jej swój krajobraz strachu. Okazuje się, że ma tylko cztery lęki i stąd jego pseudonim. Dziewczyna poznaje też jego prawdziwe imię i nazwisko – Tobias Eaton. Później Tris musi przejść swój własny krajobraz strachu, w którym ma siedem koszmarów. Jednym z nich jest lęk przed bliskością Tobiasa, lecz szczera rozmowa sprawia, że Tris przestaje się tego bać. Dzięki swojej zdolności kontrolowania symulacji dziewczyna kończy drugi etap z pierwszą lokatą w rankingu.

Tris skacząca z dachu.

Jednak Tris nie może świętować ukończenia nowicjatu, gdyż odkrywa, że wszyscy Nieustraszeni zostali poddani wpływowi serum. W nocy wszyscy budzą się i z bronią w ręku idą do sektora Altruizmu, pozbawieni świadomości, zaprogramowani na zabijanie. Tris dzięki swojej Niezgodności jest odporna na działanie serum.

Również Tobias okazuje się być Niezgodny. Para przypadkowo się ujawnia, przez co Tobias zostaje poddany działaniu silniejszego serum, które nawet nad nim przejmuje kontrolę. Tris ma zostać stracona, lecz ratuje ją matka. Razem z niedobitkami swojej dawnej frakcji włamuje się do siedziby Erudycji, aby wyłączyć komputer, który kontroluje Nieustraszonych znajdujących się pod wpływem symulacji. Misja powodzi się, ale podczas akcji giną jej rodzice. Jest również zmuszona zabić swojego przyjaciela Willa znajdującego się pod wpływem symulacji. W pomieszczeniu kontrolnym spotyka Tobiasa, który jest zaprogramowany żeby ją zabić. Dzięki miłości do Tris, Cztery zwalcza działanie serum. Razem wyłączają komputery uwalniając Nieustraszonych spod wpływu symulacji i uciekają pociągiem w kierunku sadów Serdeczności.

Zbuntowana[]

Tris ma wyrzuty sumienia, ponieważ zabiła Willa w obronie własnej. Widziała także śmierć własnych rodziców, a to wszystko spowodowało, że chciała coś zmienić w swoim życiu. Poskutkowało to tym, że postanowiła ściąć włosy na farmach serdeczności.

Pewnego dnia kiedy Peter i Tris zrobili zamieszanie w stołówce Johanna zaprowadziła ich do swojego biura. Następnie na farmy przyjechali nieustraszeni, a Tris, Tobias i Caleb musieli uciekać. W pociągu stoczyli walkę z bezfrakcyjnimi. Po tym, jak Tobias przedstawił się (z imienia i nazwiska) Edward zaprowadził ich do Evelyn - przewodniczącej bezfrakcyjnych i matki Cztery. Tris wraz z Tobiasem poszli do siedziby prawych, gdzie spotkali się z Christiną i resztą dobrych nieustraszonych. Prawi zaprowadzili ich na przesłuchanie. W czasie tego właśnie przesłuchania Tobias opowiedział co się tak naprawdę wydarzyło, zdradził także, że zakochał się w Beatrice.

Wierna[]

Wygląd[]

Tris miała niebieskoszare oczy i długie blond włosy, które w Zbuntowanej ścięła na krótko. Była bardzo chuda i niska. Uważała, że nie była najładniejsza, lecz dla Tobiasa Eatona (jej chłopaka) była bardzo piękna. Po przejściu do Nieustraszonych wytatuowała sobie trzy kruki na obojczyku − po jednym za każdego członka rodziny − a także symbol Altruizmu i Nieustraszoności na obu ramionach. (Altruizmu na prawym i Nieustraszoności na lewym).

Relacje[]

Tobias "Cztery" Eaton[]

Divergent64.png

Od kiedy po raz pierwszy spotyka Tobiasa, Tris od razu zaczyna coś do niego czuć - na początku lęk i niepewność. Nie wie, że uczucie to przerodzi się w zauroczenie, potem w miłość. Jednak kilka rozdziałów później zaczyna stawać się coraz bardziej świadoma swoich uczuć wobec jej instruktora. Już się go nie boi, zakochuje się w nim ze wzajemnością. Po rozpoczęciu związku obawia się, że w rzeczywistości nie kocha jej tak, jak ona jego. Wydaje jej się, że po prostu chce ją wykorzystać. Tris jest świadoma dwóch lat różnicy wieku między nimi.

Tumblr n23co1XhEa1tneebho2 250.gif

W krajobrazie strachu okazuje się, że ma lęk przed intymnością i jest niechętna do współżycia. Wydaje jej się, że jak Tobias będzie starszy, tym samym będzie miał pewne oczekiwania w stosunku do niej, a ona nie będzie na to gotowa; jednak założenie to okazało się nieprawdziwe. Nic od niej nie oczekiwał - dbał o nią i opiekował się nią odkąd rozpoczęli związek, aż do jej śmierci. Pod koniec Wiernej Tris poświęca się zamiast Caleba, przeżywa działanie Serum Śmierci, lecz zostaje postrzelona i zabita przez Davida. Przed rozpoczęciem misji, prosi Caleba, aby ten przekazał Cztery, że nie chciała go opuścić i zranić.

Caleb[]

Był bratem Tris. Na początku książki byli bardzo blisko, lecz po dołączeniu Caleba do Erudycji, Tris straciła do niego zaufanie. Caleb nic nie zrobił, gdy Jeanine chciała dokonać egzekucji Tris, przez co nastolatka znienawidziła brata.

Natalie[]

Natalie była jej mamą. Tris i Caleb opłakiwali jej śmierć. Tris bardzo kochała matkę - ze wzajemnością, co może udowodnić poświęcenie życia za córkę.

Andrew[]

Andrew był jej tatą. Poświęcił się dla córki. Tris opłakiwała jego śmierć, wraz z bratem, Calebem.

Etymologia imienia[]

Beatrice to imię żeńskie pochodzące z języka włoskiego. Oznacza Przynoszące szczęście. Polskim odpowiednikiem tego imienia jest imię Beatrycze lub Beata.

Galeria[]


Advertisement